2 Gru

Bratysława – informacje praktyczne

Stolica Słowacji jest chyba najbardziej niedocenianą stolicą spośród miast europejskich. Zlokalizowana w pobliżu Wiednia i Pragi zazwyczaj przegrywa z nimi we wszystkich rankingach popularności, a turyści kierują się do Austrii i Czech, zaniedbując nieco Słowację. Mamy nadzieję, że naszym mini-przewodnikiem po Bratysławie przekonamy Was, że jest to miasto jak najbardziej godne uwagi – zwłaszcza na krótki weekendowy wypad. Dzisiaj przedstawiamy kilka informacji praktycznych dotyczących stolicy Słowacji.

Jak dotrzeć na miejsce?

W przypadku Bratysławy zdecydowanie polecamy wybór drogi naziemnej. Do Słowacji lata niewiele tanich linii lotniczych, zatem nie mamy co liczyć na upolowanie niedrogiego biletu – odległość Bratysławy od Polski jest natomiast tak niewielka, że spokojnie można dojechać tam w kilka godzin autobusem czy pociągiem. W przypadku największych i najbardziej popularnych przewoźników autobusowych, dla których Bratysława jest niejednokrotnie bazą wypadową do dalszych podróży po Europie, z wielu polskich miast można do stolicy Słowacji dojechać zaledwie w kilka godzin, nie płacąc za to więcej niż kilkadziesiąt złotych. Jeżeli chcecie mieć więcej swobody w planowaniu swojego wyjazdu, oczywiście możecie zdecydować się na wycieczkę własnym samochodem, jednak zdecydowanie nie polecamy poruszania się nim na miejscu – Bratysława jest dość zatłoczona, a jednocześnie w wiele miejsc nie można wjechać prywatnymi pojazdami, w związku z czym trudno jest poruszać się po mieście osobom, które nie są do tego przyzwyczajone.

Komunikacja miejska

bratislava-2634487_1920Jak wspomnieliśmy, po Bratysławie najlepiej poruszać się lokalną komunikacją miejską. Bratysława udostępnia mieszkańcom i turystom kilkadziesiąt linii autobusowych, które dowiozą Was praktycznie wszędzie. Przed wyjazdem na stronie internetowej warto sprawdzić dokładny rozkład jazdy oraz niezbędne dla dotarcia na miejsce przesiadki. Na obszarze Wzgórza Zamkowego jeździ natomiast czternaście linii trolejbusowych oraz trzynaście linii tramwajowych. Tak gęsta sieć komunikacyjna sprawia, że właściwie dojedziecie bez żadnego problemu w dowolne miejsce w mieście – chociaż oczywiście zachęcamy do spacerów, pod warunkiem, że pogoda będzie dopisywała. Co ważne, na obszarze starówki trzeba poruszać się pieszo. Bratysława przyjęła najnowsze standardy zachodnioeuropejskie i na obszarze starego miasta wprowadziła całkowity zakaz ruchu kołowego – a zatem również pojazdów komunikacji miejskiej typu autobusy.