28 Paź

Czym Wiedeń przyciąga tak wielu turystów?

W miarę, gdy podróżujemy więcej i więcej, nasz apetyt na oglądanie nowych miejsc wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie wzrasta. Po czasie łapiemy się na tym, że lista miejsc, jakie chcemy zobaczyć, wcale się nie kurczy, tylko się wydłuża. Trzeba również przyznać, że niektóre miejsca są z kategorii takich, jakie po prostu trzeba choć raz w życiu odwiedzić. Wiedeń właśnie do takich miejsc należy.

Wcale nie dziwi fakt, że Wiedeń według jednego z amerykańskich raportów oceniających miejsca, w których jakość życia jest najlepsza, znajduje się na pierwszym miejscu. W tym konkretnym rankingu, gdzie brano pod uwagę między innymi stan środowiska naturalnego, sytuację ekonomiczną czy przestępczość oceniano 221 państw na świecie. Mimo tego, że oczywiście ranking rankingowi nie równy, to faktycznie coś jest w tym, że Wiedeń to miejsce, gdzie po prostu żyje się bardzo dobrze. Na pewno wielu Austriaków zgodziłoby się z taką opinią. Nawet jeśli nie wszyscy są zgodni co do jakości życia, to jednak trzeba powiedzieć, że Wiedeń wywarł duży wpływ na kulturę. Na pewno większość osób słyszała o klasykach wiedeńskich. W ich skład wchodzą najznamienitsi twórcy muzyki klasycznej osiemnastego wieku, a mianowicie Haydn, Mozart oraz Beethoven.

path-892947_640Nawet osoby nieinteresujące się muzyką klasyczną znają na pewno te nazwiska. Niegdyś bowiem Wiedeń był wspaniałym ośrodkiem muzyki, kultury i sztuki, a i w dzisiejszych czasach wciąż kojarzony jest z kulturą bardzo. To właśnie z Wiednia transmitowane są co roku, 1 stycznia Koncerty Noworoczne, które przyciągają ogromną rzeszę odbiorców. Niektórzy cenią sobie niesamowitą atmosferę Wiednia właśnie w okresie jesiennym i zimowym. Przed Bożym Narodzeniem wielu turystów obiera sobie ten kierunek, by pochodzić po sławnych jarmarkach świątecznych. Można tam chyba jak nigdzie indziej, poczuć świąteczny klimat. Jednak nie sposób przejść obojętnie obok całej masy zabytków architektury, które robią ogromne wrażenie.

Na pewno z Wiednia nie wyjedziemy nienasyceni zbyt małą ilością katedr czy pałaców. Raczej będziemy narzekać, że nie zdążyliśmy ich wszystkich odwiedzić. Nie można ominąć choćby Katedry św. Szczepana, jaka jest jednym z piękniejszych zabytków sztuki gotyckiej w całej Europie. Zobaczymy tam wspaniały kunszt rzeźbiarzy, jacy pozostawili po sobie wyjątkowe dzieła takie jak grobowiec cesarza Fryderyka II. Natomiast widok z góry na Wiedeń jest jak warty wdrapania się po ponad 300 schodach do góry. Odwiedzić też trzeba Schloss Belvedere, czyli wystawną rezydencję z pięknym ogrodem w stylu francuskim. To tutaj zobaczymy dzieła sztuki sławnych mistrzów takich jak Monet czy van Gogh. To na pewno nie wszystkie warte obejrzenia miejsca, jednak pobyt w Wiedniu zawsze jest zbyt krótki, by w pełni nacieszyć się tym miejscem. Dlatego warto tu wciąż wracać.