8 Sie

Loty do pięknych miast Starego Kontynentu

Żeby dobrze bawić się w trakcie wakacji nie masz potrzeby opuszczać Starego Kontynentu, wystarczy, iż wsiądziesz do swojego samochodu, czy też samolotu i zwiedzisz jedno z wielu pięknych europejskich miast.

W dzisiejszym artykule spojrzymy na Belgię. Jest to drobne państwo, jakie powstało całkiem niedawno. W 1830 roku Belgowie, którzy tak jak Polacy okupacji niemieckiej i rosyjskiej, mieli dość okupantów z Holandii, takie były początki istnienia państwa Belgów. Podzielone jest ono na dwie części, francuskojęzyczną i flamandzkojęzyczną. Walonia, to jest ta pierwsza część, jest położona w głównej mierze na obszarach płaskich, jakie są poprzecinane przez rzeczki i strumyki. Region ów jest licznie zaludniony. Na naszej drodze niejednokrotnie napotkamy przecudne ceglane chałupki pomalowane na biało, albo pozostawione w oryginalnym odcieniu, ogrodzone wysokim żywopłotem. Te małe miasteczka przypominają te w bajkach Disneya, wszystko jest zadbane, a ludzie uśmiechnięci. Najpiękniejsze miasteczka mamy możliwość zobaczyć oraz zwiedzić w belgijskich Ardenach, silnie zalesionych górach w południowo – wschodniej Belgii. Szczyty górskie dwukrotnie odegrały ważną rolę dla działań militarnych w obydwu wojnach światowych, do dziś można tam spotkać pozostałości po obecności wojsk niemieckich i alianckich. W części walońskiej możemy także zwiedzić prawdopodobnie jedno z najważniejszych miejsc dla każdego Polaka, który zna historię. backpacking-1167751_640W małej miejscowości Waterloo, która jest położona zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Brukseli, znajduje się kopiec z ogromnym brązowym lwem na jego szczycie, upamiętniający miejsce ostatecznej klęski wojsk napoleońskich. Bitwa ta miała miejsce 18 czerwca 1815 roku, a jej zwycięzcą zostały wojska angielskie pod wodzą księcia Wellingtona. Samo miasteczko jest zamieszkane głównie przez obcokrajowców, przez wzgląd na bliskość stolicy oraz mocno polityczny charakter miasteczka, które jest przeznaczone dla pracowników rządowych. Flandria, czyli flamandzkojęzyczna część, jest zdominowana przez ludność Holenderską i pochodzenia żydowskiego. W tej części Belgii przeważa wiara protestancka, która warunkuje także typowy dla tego odłamu chrześcijaństwa sposób wznoszenia budynków znany nam z Holandii. Najpiękniejszym miastem flandryjskim jest Antwerpia. Miasto to wiele wycierpiało w trakcie drugiej wojny światowej. Ze względu na wybudowany tam port, który miał duże znaczenie dla wojski alianckich, stało się ono celem pocisków niemieckich typu V-1 i V-2. Do dziś można zobaczyć pozostałości po działaniach wojennych w tym mieście. Miasto to z pewnością należy odwiedzić ze względu na znajdującą się w nim katedrę gotycką Najświętszej Maryi Panny oraz fortecę Steen nad rzeką Skaldą. My proponujemy państwu bezpieczne loty do Brukseli. Bilety lotnicze Katowice – Bruksela można nabyć już w kwotach od 99 złotych za lot w dwie strony.

Belgia należy do jednych z najmłodszych państw Starego Kontynentu, co nie przeszkadza jej być centrum dla władz Unii Europejskiej. W samej stolicy możemy zobaczyć wiele przepięknych starych zabytków, które przypominają jeszcze o czasach Napoleona Bonaparte oraz nowoczesne wieżowce, w których mieszkają najbogatsi Europejczycy.