28 Lis

Montmartre – historyczny Paryż podczas spaceru

Paryż – stolica mody, miasto miłości, jedna z najważniejszych kolebek kultury – to miejsce z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym. Współczesne oblicze Paryża różni się znacząco od tego, jakie znamy z kart książek czy starych francuskich filmów, ale jest nie mniej fascynujące.


Dzisiejsza stolica Francji jest tyglem, w którym mieszają się wpływy różnych napływających z całego świata nacji, gdzie rozbrzmiewają różne języki, a zapachy egzotycznych kuchni mieszają się ze sobą, tworząc jedyną w swoim rodzaju woń.

Montmartre – tu tworzyli Picasso i Renoir…

Paryż_2Pierwsze skojarzenie z Montmartre? Malarstwo, uliczni artyści, sztuka – wszystko sprowadza się do artystycznej bohemy i barwnego środowiska, które na przestrzeni lat zakorzeniło się w tej najbardziej paryskiej z wszystkich dzielnic Paryża. To właśnie w Montmartre mamy szansę poczuć prawdziwego ducha niezwykłego miasta nad Sekwaną. To właśnie tutaj w powietrzu wyczujemy aromat świeżo upieczonych rogalików i bagietek. To właśnie tutaj na niemal każdym rogu czekają przytulne kafejki, z charakterystycznymi stoliczkami na dwie osoby, gdzie można przysiąść i niespiesznie wypić Café au lai. Jeśli chcemy naprawdę odwiedzić Paryż, nie sposób odmówić sobie wizyty w tej historycznej dzielnicy, gdzie swego czasu tworzyli najznamienitsi przedstawiciele świata sztuki.

Nie tylko klimat, także zabytki i słynni ludzie

Montmartre to nie tylko spotkanie ze sztuką i wspaniałymi smakami Paryża, ale także okazja do zwiedzania. W centralnej części dzielnicy znajduje się imponująca bazylika Świętego Serca, o charakterystycznej białej bryle. Z jej kopuły rozciąga się wspaniały widok na Montmartre i dalsze dzielnice. W dzielnicy znajduje się także nekropolia, o tyle wyjątkowa dla polskich turystów, że znajduje się na niej pierwsze miejsce spoczynku Juliusza Słowackiego. Na Montmartre znajduje się także kilka muzeów. Dużym powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się dom Dalidy, popularnej piosenkarki, która była związana z tą dzielnicą. Montmartre uhonorowało artystkę również nadaniem jej imienia jednemu z lokalnych placów i postawieniu na jego rogu jej popiersia naturalnej wielkości.

Dla dorosłych

Nieopodal Montmartre mieści się słynny Plac Pigalle, gdzie nie brakuje sklepów dla dorosłych, barów i lokali rozrywkowych.

To właśnie tutaj mieści się słynny Moulin Rouge, lokal słynący z porywających kabaretów i pięknych tancerek w skąpych kostiumach. To również Paryż i jego niezwykłe oblicze.

Montmartre to dzielnica o wielu twarzach, ale dominuje w niej radość, gwar i muzyka, czyli to co kojarzy się z zabawą i sztuką. Łatwo wyobrazić tu sobie rozrywkową bohemę i poczuć klimat wielkiego Paryża.