29 Gru

Moskwa – informacje praktyczne

Moskwa niestety nie jest zbyt popularnym celem wycieczek polskich turystów. Po pierwsze wydaje nam się, że w stolicy Rosji jest bardzo drogo, po drugie cieniem na wzajemnych polsko-rosyjskich relacjach niewątpliwie cały czas kładą się zarówno zaszłości historyczne jak i aktualna polityka, dodatkowo zaś – kiedy już uda nam się wyrwać kilka dni wolnego w pracy, zazwyczaj wolimy je poświęcić na wyjazd w jakieś cieplejsze miejsce, bo nie ma się co oszukiwać, w Moskwie zazwyczaj na próżno szukać słońca.
Niemniej serdecznie polecamy wypad nawet na kilka dni do serca Rosji – z pewnością będzie to niezapomniana wycieczka!

Gdzie nocować?

Moskwa to miasto, wbrew pozorom, ogromnie przyjazne turystom. Najlepiej znaleźć tutaj nocleg u prywatnej osoby – niezależnie od tego, czy zapłacicie za nocleg czy też będzie to jakaś forma coachsurfingu, w większości przypadków na pewno traficie na bardzo przyjaznych gospodarzy, od których dostaniecie mnóstwo wskazówek na temat zwiedzania stolicy Rosji. Noclegi w hostelach przyzwoitej jakości można znaleźć nawet za równowartość 20 – 30 złotych, zatem pod tym względem nie będzie to kosztowna wyprawa.

Jak poruszać się po Moskwie?

Moskwa to przede wszystkim metro i to właśnie ten środek transportu polecamy Wam przede wszystkim – prawda jest taka, że w Moskwie metrem dostaniecie się właściwie wszędzie bez większego trudu. W zależności od tego, jak dużo planujecie się przemieszczać, powinniście zdecydować się na bilety jednorazowe albo na wykupienie wielorazowej karty Troika. W pierwszym przypadku koszt jednego przejazdu metrem to 50 rubli, zaś z kartą – zaledwie 32, zatem niewątpliwie jest to znacznie bardziej opłacalna opcja (pod warunkiem, że planujecie większą liczbę przejazdów).

Kartą czy gotówką?

Moskwa - budownictwoMoskwa nie odstaje od większości miast europejskich – dzisiaj w większości hoteli czy restauracji bez żadnego problemu zapłacicie kartą, również polską. Przed wyjazdem jednak radzimy się upewnić, jaki kurs obowiązuje w Waszym banku – cześć z nich stosuje naprawdę niekorzystne przeliczniki, dlatego w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej będzie posługiwać się gotówką. Papierowe pieniądze przydadzą się również w sytuacji, kiedy chcecie zwiedzić nie tylko Moskwę, ale również inne miejsca w Rosji. Im dalej na wschód, tym mniej miejsc, w których będziecie mogli zapłacić kartą i tym mniej bankomatów – weźcie to pod uwagę podczas planowania dalszej podróży aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w późniejszym czasie!