13 Lis

Moskwa w pięć dni

Wycieczka do do rosyjskiej stolicy bynajmniej nie musi ograniczać się do weekendu, bo Moskwa ma do zaoferowania znacznie więcej. W mieście można zwiedzać, planować rozrywki na światowym poziomie, zrobić zakupy w butikach znakomitych marek, a także zakosztować oszałamiającego życia nocnego.


Bo Moskwa to metropolia o wielu twarzach i tylko od nas zależy, które z nich poznamy.

Dzień pierwszy – najważniejsze zabytki Moskwy

Być w Moskwie i nie odwiedzić Placu Czerwonego wraz z przylegającymi do niego zabytkami takimi jak Kreml, cerkiew Wasyla Błogosławionego czy Mauzoleum Lenina? To nawet nie uchodzi, więc koniecznie trzeba na to poświęcić jeden dzień. Na szczęście wszystkie te obiekty znajdują się w bliskim sąsiedztwie, zatem bez trudu można pogodzić zwiedzanie i odwiedzić je tego samego dnia. Naturalnie nie warto się spieszyć, przecież mają one wiele do zaoferowania i nie można ich potraktować pobieżnie.

Dzień drugi – ulica artystów

MoskwaStary Arbat to słynna moskiewska ulica artystów, dziś przemianowana w deptak. Ulica znajduje się w centrum miasta, na zachód od zabudowań Kremla. Uliczkę otaczają ciekawe budynki, utrzymane głównie w stylu secesyjnym. Znajduje się tu sporo restauracji i interesujących sklepików, w tym wiele z lokalnymi pamiątkami. Na Starym Arbacie napotka się także kilka pomników. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się pomnik Aleksandra Puszkina i jego żony. Przy okazji warto zajrzeć na Nowy Arbat.

Dzień trzeci – Klasztor Nowodziewiczy

Podczas wizyty w Moskwie, warto odwiedzić także klasztor prawosławny. Klasztor Nowodziewiczy wyróżnia się czerwono-białymi murami, pięknie zwieńczonymi kopułami i basztami, dzięki którym przypomina bardziej zamek z bajki niż budowlę sakralną. W skład kompleksu klasztornego wchodzą cerkwie (warto pamiętać o odpowiednim stroju), cmentarz, na którym pochowano wiele znanych osobistości oraz i wysoka dzwonnica.

Dzień czwarty – moskiewska pamiątka

Wielu turystów posiada zwyczaj przywożenia z wojaży pamiątek. Jakie oferuje [b]Moskwa[/b]? Aby je zakupić, warto odwiedzić kolejny ciekawy obiekt na mapie miasta, jakim jest Rynek Izmaiłowski. Za wejście na teren obiektu trzeba zapłacić, ale jest to warte swojej ceny, ponieważ na miejscu można kupić tańsze pamiątki niż w innych zakątkach Moskwy, a także spotkać się z ludźmi, którzy je wykonują, porozmawiać o rosyjskim folklorze i tradycji. Do ulubionych pamiątek turystów odwiedzających Moskwę zaliczają się naturalnie matrioszki.

Dzień piąty – Moskwa z pokładu statku

Jeśli chce się zyskać ciekawy widok na rosyjską metropolię, warto zdecydować się na rejs statkiem po rzece Moskwie. To niebywała okazja, by podziwiać moskiewską architekturę i zyskać pogląd na zupełnie inne oblicze tego wielkiego miasta. Na rejs warto wybrać się wieczorem, gdy miasto urzeka feerią barwnych świateł.