25 Lut

Moskwa — witamy w mieście miliarderów

Prawdą jest, że w stolicy Rosji mieszka najwięcej miliarderów na metr kwadratowy. Wzbogacili się oni na ropie i gazie. Prawdą jest także i to, że w Moskwie żyje wiele milionów ludzi biednych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. I takie właśnie jest to miasto — pełne sprzeczności, ale fascynujące.

Moskwa — informacje praktyczne

Moskwa jest jednym z największych miast na świecie. Warto o tym pamiętać, gdy zdecydujemy się tam wybrać. Nie jest to mała i cicha stolica jakiegoś państewka. Niestety jest również dość droga, dlatego warto przygotować się na stratę większej ilości gotówki. Obowiązującą walutą jest rubel, choć w stolicy Rosji można dość często płacić także dolarami. Minusem jest to, że aby się tam dostać, musimy mieć wbitą w paszporcie wizę. Załatwić ją należy przed wylotem w jednym z dwóch konsulatów w Gdańsku i Krakowie lub w ambasadzie w Warszawie.

Co warto zwiedzić w stolicy Rosji?

Zwiedzanie Moskwy trzeba zacząć oczywiście od Placu Czerwonego. To tu znajdują się także takie znane obiekty jak Kreml, Sobór Wasyla Błogosławionego czy Mauzoleum Lenina. W tym jednym miejscu od razu możemy zauważyć, że funkcjonują obok siebie budowle z czasów carskich i z okresu bolszewizmu. Wszystkie obiekty można zwiedzać. Na Kremlu i w Mauzoleum panują surowe zasady. Żołnierze często ponaglają zwiedzających, którym pod żadnym pozorem nie wolno zbaczać z wyznaczonej ścieżki. Jeśli chcemy jednak poczuć trochę luzu, to warto wybrać się na wycieczkę do Bunkru 42. Został on zbudowany w 1956 roku na wypadek ataku jądrowego. Dziś można go zwiedzać. Futurystyczną wycieczkę dopełniają przewodnicy, którzy przebrani są za oficerów KGB. Jeśli już jesteśmy pod ziemią, to nie sposób nie wspomnieć o moskiewskim metrze. Każda stacja to istne dzieło sztuki — każda jest inna. Wszędzie natomiast znajdują się rzeźby, płaskorzeźby, kolumny i oczywiście drogie marmury. Najpopularniejsze stacje to: Komsomolskaya i Slavyansky Bulvar. Dla miłośników najsłynniejszego balety na świecie otworem stoi Teatr Bolszoj. Budynek jest utrzymany w tradycyjnym stylu, a widownia ma aż pięć pięter. Mimo tego, że bilety na spektakle nie są tanie, to rozchodzą się jak świeże bułeczki. Na koniec możemy wybrać się do Parku Gorky. Tam możemy odpocząć po całym dniu intensywnego zwiedzania. W parku znajdują się różne kolejki górskie i Roller Coaster. Dla spragnionych relaksu oferuje się wynajęcie małej łódki i pływanie nią po Jeziorze Galicyńskim. Latem odbywają się tu różne festiwale na świeżym powietrzu – dolecisz na nie z PLL LOT.