5 Lip

Poleć do najstarszego chrześcijańskiego państwa

Armenia – państwo położone dziś za wschodnią granicą Turcji, graniczące ponadto z Gruzją, Azerbejdżanem i Iranem jest dziś niedoceniane przez Europejczyków, chociaż prawdopodobnie jest kolebką wszystkich żyjących dzisiaj mieszkańców Starego Kontynentu. Przyjrzyjmy się nieco bliżej historii tego jakże bogatego w tradycje, kulturę i historię państwa.

Uważa się, iż to właśnie z terenów dzisiejszej Armenii, na tereny Europy, napływała ludność zasiedlająca tereny Grecji, Włoch i innych państwo, które powstały już w starożytności. Ormianie nazwę swego państwa, które w ich języku nazywane jest Hajastanem, czyli krajem Hajów, od niepamiętnych czasów wywodzą od legendarnego, ba biblijnego założyciela Hajka, prawnuka Noego. Z tego powodu, każdy kto znajdzie się w ich państwie koniecznie musi wejść na szczyt ich świętej góry Ararat. Prawdopodobnie każdy skądś kojarzy tę nazwę, gdyż to na szczycie owej góry osiadła niegdyś arka wybudowana przez Noego. Już w 301 roku po narodzinach Chrystusa, ówczesny władca Tiridates III, dzięki działalności świętego Grzegorza Oświeciciela, ustanowił chrześcijaństwo religią państwową, co czyni Armenię po dziś dzień najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie! Ormianie nigdy nie mieli łatwo, przez swoją wiarę byli nękani częstymi najazdami Persów, Bizantyjczyków potem Arabów. Aż do XIX wieku od 1375 roku państwo to nie istniało, gdyż było pod panowaniem znacznie liczniejszych i silniejszych muzułmańskich Turków osmańskich. Jako Polacy, mamy wiele wspólnego z armenia-1038294_640Ormianami, nie dość, że łączy nas ta sama chrześcijańska wiara, która nakazuje nam odwiedzić najstarsze chrześcijańskie państwo, to łączą nas podobieństwa historyczne. Pomimo okupacji trwającej aż sześć wieków, Ormianie zachowali swój język, kulturę, tradycje oraz wiarę. Jednym z najstarszych miast Armenii, a także kolebką kultury i tradycji ormiańskiej jest stolica państwa – Erywań. Już w ósmym wieku przed naszą erą, władca Urartu – starożytnego państwa Ormian noszący miano Argiszti Pierwszego założył warownię Erebuni, od której swe początki bierze właśnie dzisiejsza stolica. Najważniejszym miejscem kultu chrześcijańskiego w stolicy Armenii jest katedra świętego Grzegorza Oświeciciela, która jest jednocześnie największą świątynią ormiańską na świecie. Budowa świątyni została ukończona w 2001 roku. Wkrótce po oddaniu jej do użytku, miejsce kultu Ormian odwiedził nasz papież, święty Jan Paweł II. Warto także odpocząć na plaży jeziora Sewan, najpopularniejszego miejsca do odpoczynku dla turystów, położonego aż 2000 metrów nad poziomem morza. Niedaleko od brzegu jeziora możemy zwiedzić pozostałości po dwóch kościołach – Apostołów i Matki Bożej. Do jednego z nich, nazywanego Czarnym Klasztorem wysyłano grzeszących duchownych. Głównym punktem wyprawy po szlaku wiary ormiańskiej musi być siedziba katolikosa, czyli głowy Kościoła Ormiańskiego – Eczmiadzyn, najstarszy kościół w Armenii, wybudowany w 303 roku. Ponadto dla turystów lubiących górskie przechadzki, czekają na odwiedzenie wiekowe monastyry, które skrywają wiele tajemnic, czekających na odkrycie. Dziś loty do Armenii są nie tylko możliwe, ale także tanie.

Od niedawna Armenia jest dostępna dla turystów. To przepięknie położone państwo, o bogatej historii i kulturze kusi dziś swoją tajemniczością. Ormianie najbardziej cenią swoją niezależność i ukazują ją w swoich zabytkach.