27 Sty

Praga – piękne miasto niepozornego kraju

Czechy są bardzo dobrze znanym nam państwem, gdyż nasza strona południowa graniczy z nią na dość sporym odcinku. Nie dziwi więc fakt, że w tamtym rejonie Polski bardzo łatwo można spotkać Czecha (szczególnie bliżej granicy), jak również wiele osób, które są nimi w połowie. Jej stolica: Praga, jest miastem mocno rozpoznawalnym – sama nazwa występuje nie tylko w szkołach na lekcjach historii, ale też jest często wymieniana w telewizji, sieci czy radiu, gdyż odbywa się tam wiele ważnych wydarzeń nie tylko dla kraju, ale i często całego świata. Jeśli się dobrze zastanowić, o Pradze słyszał niemal każdy… lecz co z samymi Czechami?

Relacje między sąsiadami, a państwami dalszymi

Praga nocąCzechy są naszymi sąsiadami i mamy z nimi bardzo głęboką więź, nie tylko dlatego, że to nasi sąsiedzi – nasza wspólna historia sięga bardzo wiele lat wstecz, kiedy tworzyliśmy jedno państwo. Po dzień dzisiejszy Polska i Czechy to państwa zaprzyjaźnione, w których bardzo łatwo można odnaleźć „swoich ludzi”. Jednak co z innymi państwami? Jak dobrze wiemy każdy kraj zna dobrze siebie i swoich sąsiadów – uczymy się o nich od najmłodszych lat, lecz na temat tych dalszych krajów otrzymujemy tylko tak zwaną „podstawową” wiedzę, która nie ma praktycznie żadnych szczegółów, których słuchamy aż nazbyt wiele, kiedy chodzi o nasze kraje sąsiadujące. Taki schemat nauczania przyjął się tak naprawdę wszędzie – nadmiar informacji o tym co naokoło i pobieżność na temat tego co dalej. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że zapamiętujemy tylko niektóre fakty, szczególnie te, które są poruszany w różnych środkach masowego przekazu informacji. Informacje dotyczące zwykle miejsc, gdzie „coś się dzieje” – nacisk w takich wypadkach jest kładziony zwykle na samo centrum wydarzenia, czyli miasto i w ten sposób kojarzymy jego nazwę, często jednak nie mając pojęcia, gdzie owe miasto sie znajduje.

Kiedy miasto jest bardziej rozpoznawalne niż całe państwo

Czechy są krajem rozpoznawalnym głównie w Europie – jeśli dobrze posłuchać informacje światowe, jest ono rzadziej wymieniane niż inne państwa, przez co samą nazwę państwa nie kojarzy aż tak wiele osób, pomimo tego, że jest to naprawdę piękny kraj. Jeśli chodzi zaś o jej stolicę, to Praga jest o wiele częściej wspominana na świecie, jest o niej wiele informacji w sieci, a niektórzy szukając o niej danych są po prostu zaskoczeni tym, że kojarzą stolicę, lecz samo państwo nie bardzo. Tak naprawdę dzieje się tak bardzo często i to nie tylko na temat Czech – my sami często kojarzy miasta, lecz nie umiemy ich przypisać do państw, w których się znajdują.