2 Paź

Zwiedzamy Lwów – najważniejsze miejsca

Lwów, niezwykłe miasto, które warto poznać. Żeby poczuć jego atmosferę, musimy zanurzyć się w jego historię. Tylko wtedy poczujemy ducha tego miasta. Najlepszym na to sposobem jest poznanie najważniejszych zabytków, które powstawały w różnym okresie.

Lwów obfituje w wiele zabytków, ślad pozostawiły tu różne religie, które były związanie z miastem od bardzo dawna. We Lwowie wszędzie widać kościoły, cerkwie i kaplice, różnych wyznań – prawosławne, greckokatolickie czy ormiańskie. Zabytki lwowskie zostały docenione i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety, każdy wie, w jakim stanie jest dzisiejsza Ukraina, odbija się to też na zabytkach, które trochę się niszczą, bo nie są remontowane. Mimo tego lwowskie budowle zachwycają, bo się wieczne i ponadczasowe.

south-tyrol-1593172_640Nawet jak ktoś jest “na chwilę” we Lwowie powinien wybrać się na Rynek, który jest najstarszą częścią Starego Miasta. Dawniej stanowił główny plac targowy, dzisiaj to miejsce spotkań, odpoczynku i imprez. Został wytyczony w kształcie ringu, gdzie wewnątrz środkowej zabudowy znajduje się Ratusz. Można powiedzieć, że Rynek we Lwowie mocno przypomina dawne place targowe naszych miast. Jednak jest tu jedna spora różnica – przez lwowski wciąż przejeżdżają tramwaje. Znajdziemy tam wiele kolorowych pierzei, zwraca zaś uwagę wyjątkowej urody budynek – Czarna Kamienica. Na rogach Rynku są piękne rzeźby i fontanny, wśród których na szczególne uznanie zasługuje posąg Neptuna. Wspaniały Ratusz to obecnie siedziba miejskich władz. Przeżył wiele wydarzeń historycznych i przemian politycznych. Był świadkiem czasów, gdy rządzili Austriacy, dwudziestolecia międzywojennego, czasów współczesnych. Mimo to budynek jest dość nowy, gdyż został wybudowany w latach 1827-1835. Na jego miejscu wcześniej stał stary ratusz, który się zawalił. Można wejść na ratuszową wieżę, z której możemy podziwiać panoramę Starego Miasta.

Lwowska Opera to charakterystyczny kształt budynku, który jest jednym z symboli miasta. Opera została zaprojektowana przez polskiego architekta, profesora Zygmunta Gorgolewskiego. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w roku 1900. Znajduje się na końcu Prospektu Swobody. To popularny deptak i miejsce odpoczynku mieszkańców miasta. Kto jeszcze nie był we Lwowie, powinien bezwzględnie odwiedzić to miasto. Nawet nie chodzi o to, że kiedyś było to polskie miasto, ale warto napawać się pięknem Lwowa, jego niezwykłym klimatem i oryginalnością. Kto raz był we Lwowie, chce do niego wrócić, bo tak zapada w pamięć, pozostawia miłe wspomnienia (Polskie Linie Lotnicze LOT).